Zajęcia artystyczne


 

 

 

Martwa natura – to  gatunek malarski obejmujący kompozycje, zwykle malarskie lub rysunkowe, składające się ze stosunkowo niewielkich, nieruchomych, najczęściej nieożywionych przedmiotów, dobranych ze względów kompozycyjno - estetycznych lub symbolicznych. Pospolitymi elementami martwych natur są owoce, kwiaty, książki, naczynia, broń, przyrządy myśliwskie, przybory kuchenne, przybory do palenia tytoniu, świece, karty i inne gry, instrumenty muzyczne itp.

Nazwa - martwa natura pochodzi z około 1650 roku gdzie w holenderskich inwentarzach dzieł sztuki pojawił się termin stil-leven (dosł. „ciche, nieruchome życie” w sensie „nieruchomy model”), na oznaczenie obrazu martwej natury.
Jednak pierwsze martwe natury pojawiły się już w sztuce starożytnej.
A oto martwe natury w wykonaniu uczniów klas III gimnazjum wykonane na zajęciach artystycznych.

 

 


Zainspirował nas CHICHOTNIK  Barbary Gawryluk. To prawdziwa księga śmiechu i uśmiechu. To kraina wierszy, które zachęcają do wygłupów, radości i żartu. To kraina cudownych i nietypowych ilustracji. Postanowiliśmy wzbogacić jego kolekcję, tworząc swoje własne pomysły. Wykorzystaliśmy wiersze, rymowanki znanych autorów, ale niektórzy z nas pokusili się o stworzenie własnego utworu.
Zapraszamy do obejrzenia naszej wystawy.
Szczególnie polecamy tym, którym będzie smutno, którym będzie źle – prosimy, przyjdź, a CHICHOTNIK  rozweseli Cię!
Wystawa na II piętrze, obok Sali 205. Prace wykonane przez uczniów klas III gimnazjum na zajęciach artystycznych.


Karykatura (wł. caricatura) – przedstawienie osoby, wydarzenia lub przedmiotu, które cechuje się przesadą w oddaniu charakterystycznych elementów, właściwości, cech. Karykatura uwydatnia te cechy zwykle w celu ośmieszenia danej osoby, zjawiska itd.
Słowo karykatura jest także używane na określenie zniekształcenia, wykrzywienia właściwego, naturalnego charakteru kogoś lub czegoś (deformacja).


Pastisz (z francuskiego pastiche - "utwór naśladowany"), kompilacyjne dzieło sztuki świadomie naśladujące styl jakiegoś twórcy, epoki, szkoły, ale nie mające cech fałszerstwa. Pastisz jest zbliżony do parodii, nie zmierza jednak do karykaturowania czy wyjaskrawiania cech pierwowzoru, ale do uwyraźnienia jego rysów charakterystycznych.
Pierwsze pastisze powstały w starożytnym Rzymie, gdzie naśladowano styl rzeźby greckiej.
A to pastisze wykonane przez uczniów klas III gimnazjum na zajęciach artystycznych. Czy potrafisz rozpoznać znane dzieła?


A ty tańcz (Dawid Hołubowski, Jakub Karpowicz - IIID)


KREATYWNY RECYKLING - MASKI Z ROLKI PO PAPIERZE TOALETOWYM


NOWE ŻYCIE STAREJ KSIĄŻKI

 






Portret, podobizna - to artystyczny wizerunek (malarski, rzeźbiarski, graficzny, rysunkowy) konkretnej osoby, ukazujący zewnętrzne podobieństwo oraz niekiedy cechy charakteru portretowanych. Zapraszam do obejrzenia prac uczniów klas III gimnazjum wykonanych na zajęciach artystycznych.


 


Prace uczniów:


Kreatywny recycling
  


Papierowa wiklina i nie tylko. Dekoracje świąteczne wykonane przez uczniów klas II gimnazjum na zajęciach artystycznych. Piękne prace! Brawo dla wytrwałych!


Prace z masy papierowej, wykonane przez uczniów klas II gimnazjum. Wystawa tymczasowa w bibliotece szkolnej -  "Moje Anielisko".

 






 

Zobacz również: