Współpraca międzynarodowa


 
 
Współpraca międzynarodowa  
pod patronatem


 

pod patronatem


 

 
 

 

 

 

 

Szkoły partnerskie:

 
 



 
   

INNOWACJA PEDAGOGICZNA - JĘZYK NIEMIECKI

 

 

„ Opowiedz mi swoją historię, Europo”

 

               Uczniowie szkoły podstawowej nr 5 im. Jana III Sobieskiego

                                       w Havirovie  ( Czechy)

 

            15 maja 12  uczniów  klasy VII z trzema  opiekunami wyruszyli do Havirowa ( Czechy).  gdzie do 21  maja , wspólnie z rówieśnikami  z Czech realizowali przedsięwzięcie „Opowiedz mi swoją historię Europo“  w ramach projektu "Ponadnarodowa mobilność uczniów". Uczniowie naszej szkoły  uczęszczali na zajęcia lekcyjne, realizowali zaplanowany projekt, poznawali kulturę, tradycje i przyrodę Czech, a także poszerzali swoje umiejętności językowe.  

Wszelkie podejmowane przez młodzież działania opierały się zarówno na zasadach edukacji formalnej (zajęcia prowadzone w trakcie godzin szkolnych), jak i edukacji pozaformalnej (warsztaty, gry symulacyjne, dyskusje, gry terenowe).

Pobyt na w Havirowie był świetną okazją do poznania nowych ludzi, kultury oraz do obejrzenia wielu ciekawych miejsc, m.in. Ostrawy , gdzie na każdym kroku można spotkać ślady polsko- czeskiej  historii. Uczniowie zwiedzili  nieczynną Hutę  Dolni Vitkovice  -  niezmienny symbol Ostrawy, drewniane  budynki  ludowych na ziemi Cieszyńskiej i jeszce wiele ciekawych miejsc.  

Dzięki udziałowi w projekcie, uczniowie nabyli następujących rezultatów: wzrostu kompetencji językowych, wzrostu umiejętności w zakresie kształtowania postawy tolerancji,   nawiązanie współpracy międzynarodowej, nabycia umiejętności pracy w zespole, korzystania z technologii informacyjnych, podniesienia poziomu wiedzy w trakcie wymiany doświadczeń, zwiększenia motywacji do nauki, wzrostu wiary we własne możliwości, wykształcenia kompetencji międzykulturowych, poznania historii i kultury kraju goszczącego.

Na zakończenie udziału w projekcie uczniowie oraz towarzyszący im nauczyciele otrzymali certyfikaty potwierdzające udział w międzynarodowym projekcie, które wręczył oficjalnie Burmistrz Miasta Havirov.  

Relacje z pobytu  w Havirovie „ Opowiedz mi swoja historię, Europo” prezentujemy w galerii

 

 

„ Opowiedz mi swoją historię, Europo”

 

Szkoła Podstawowa nr 5 im. Jana III Sobieskiego w Szczecinku  bierze udział w realizacji ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów” . 

Dwa  tygodnie  pełen niezapomnianych przeżyć, nowych znajomości i miejsc – a przede wszystkim rozwoju. Tak w skrócie można opisać międzynarodową mobilność zrealizowaną wiosna  przez uczniów i kadrę naszej szkoły. Zapraszamy do zapoznania się z artykułem podsumowującym zagraniczny wyjazd.

Mobilność zagraniczna została przeprowadzona w dniach 26 kwietnia -  11 maja  2022. W trakcie MOBILNOŚĆI   młodzież i nauczyciele uczestnicząca w projekcie z SP 5 im. Jana III Sobieskiego  współpracowała z uczniami i nauczycielami z hiszpańskiej  placówki przyjmującej IES VIRGEN DE LAS NIEVES .

26 kwietnia  uczniowie z opiekunami wyruszyli w 14-dniową podróż do Granady  w Hiszpanii. Pracę rozpoczęliśmy od poznania siebie nawzajem i integracji grupy. Podczas zajęć uczestnicy byli aktywizowani dzięki zastosowaniu różnorodnych metod edukacyjnych takich jak prezentacje multimedialne, wspólne, wywiady, ilustracje, ćwiczenia umiejętności językowych, warsztaty międzykulturowe, wycieczki. Poprzez realizację projektu młodzież nabyła  nowych kompetencji  ̇ życiowych niezbędnych do rozwoju osobistego, posługiwała  się technologią informacyjną i komunikacyjną, integrowała się z naszym partnerem  na płaszczyźnie rozrywkowej, edukacyjnej i społecznej w duchu przyjaźni i partnerstwa; kształtowała  postaw szacunku i tolerancji dla odmiennych kultur; budowała wspólny, pozytywny wizerunek obu  narodów: polskiego i hiszpańskiego, rozwijała poczucia tożsamości europejskiej. Była to świetna okazja do szlifowania w praktyce języka angielskiego, ale również hiszpańskiego. Współpracując z hiszpańskimi rówieśnikami ze szkoły IES VIRGEN DE LAS NIEVES uczniowie realizowali program mobilności

W galerii zdjęć (tutaj i tutaj) i wpisach (część I i część II) prezentujemy nasze działania podejmowane w celu realizacji projektu „ Opowiedz mi swoją historię, Europo”

 

                                               Koordynator: Elżbieta Sobolewska

 

 

 

Nowe, międzynarodowe wyzwania dla SP5

W ramach programu Erasmus+  w dziedzinie edukacji nasza szkoła rozpoczęła współpracę z dwoma zagranicznymi szkołami.

Pierwsza wizyta przygotowawcza odbyła się  w miejscowości Havirov w Republice Czeskiej, gdzie omawiano szczegóły realizacji projektu "Opowiedz mi swoją historię Europo"
w obszarze programu" Ponadnarodowa mobilność uczniów"

Podczas tej wizyty, dyrektor Pan Rafał Stasik i dyrektor czeskiej szkoły Pan Martin Svoboda podpisali umowę, na mocy której,  uczniowie z SP5 w przyszłym roku pojadą do miejscowości Havirov poznać czeskich przyjaciół i ich system edukacji.

Kolejne umowy o współpracy międzynarodowej, zostały podpisane w miejscowości Grenada w Hiszpanii. Umowy dotyczą  realizacji dwóch projektów. Pierwszy z nich to kontynuacja projektu "Opowiedz mi swoją historię Europo" w obszarze " Ponadnarodowa mobilność uczniów" i drugi  " Rozwój kompetencji uczniów i nauczycieli kluczem do sukcesu szkoły" w obszarze "Mobilność uczniów i kadry edukacji szkolnej. Nawiązano kontakty
i przeprowadzono rozmowy z partnerami w szkole hiszpańskiej  IES Virgen de las Nieves, której przedstawicielami są  pani dyrektor  p. Lydia Rodriguez Cardona i wicedyrektor Antonio Claudio Franco . W ramach tych projektów uczniowie i nauczyciele „piątki” w najbliższych dwóch latach będą przebywać w Grenadzie, aby wspólnie się uczyć, poznać się i wymienić doświadczeniami. Oba przedsięwzięcia odniosły sukces, dzięki dużemu zaangażowaniu
i ogromowi pracy, jaką wykonała pani  Elżbieta Sobolewska  - koordynator wymian międzynarodowych w SP5.

Współpraca Szkoły Podstawowej Nr 5 z Hiszpanią i Republiką Czeską stała się już faktem
i jest kolejnym etapem rozwoju szkoły na rzecz wszechstronnej edukacji uczniów. Jednak to nie koniec, bo wkrótce kolejne wyzwania w obszarze wymiany międzynarodowej uczniów i nauczycieli SP5.

Dziękujemy władzom miasta Szczecinek Panu Danielowi  Rak , Panu Maciejowi Makselon
i Pani Dorocie Rusin-Hardenbicker za pomoc, wsparcie i zaufanie, aby projekty te mogły być realizowane.

Więcej zdjęć w galerii


Uczniowie SP5 polecą z wizytą

do Hiszpanii i na Węgry.

 

Szkoła Podstawowa nr 5 im. Jana III Sobieskiego w Szczecinku, odniosła ogromny sukces w konkursie wniosków do projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów” finansowaneg z Europejskiego Funduszu Społecznego. Przyznana kwota jest imponująca i wynosi aż 214 159,00 PLN. Środki te, są przeznaczone na pokrycie kosztów podróży, zakwaterowania i wyżywienia podczas międzynarodowej wymiany młodzieży.

Całą współpracą z zagranicą, wymianą młodzieży, nawiązywaniem kontaktów zajmuje się specjalnie powołany kilka lat temu w szkole zespół ds. wymiany międzynarodowej. To nauczycielom wchodzącym w skład zespołu należą się podziękowania za ogrom pracy, a w szczególności koordynatorce Pani Elżbiecie Sobolewskiej – nauczyciel języka niemieckiego. Tym razem, szczecinecka SP5, we współpracy z partnerskimi szkołami na Węgrzech w mieście Eger i w Hiszpanii w Granadzie, przygotowała przedsięwzięcie, w ramach projektu dla uczniów klas VII i VIII, pt.: ”Opowiedz mi swoją historię, Europo”.

 Zaangażowanych w wyjazdy będzie 24 uczniów, w tym 4 uczniów z niepełnosprawnościami, wraz z sześcioma nauczycielami – opiekunami grup, dzięki wygranej w konkursie i uzyskanej kwocie pieniędzy.

W pozyskaniu środków szkołę wsparła na każdym etapie tworzenia i złożenia wniosku , dzięki nawiązaniu współpracy firma „Voca Train z Kołobrzegu Pana Zbigniewa i Pani Bożeny Skwierawskich, za co cała społeczność szkolna SP5 serdecznie dziękuje.

Rezultatami projektu będą scenariusze lekcji promujących historię i kulturę krajów biorących udział w projekcie, napisane w j. angielskim. Planowane są prezentacje multimedialne, wspólna strona internetowa lub blog projektu, słownik pojęć historyczno-kulturalnych w językach narodowych oraz w j. angielskim, prezentacje efektów, również na platformie e-Tweening. Projekt będzie realizowany w okresie od czerwca 2021r. do maja 2022 w Szczecinku, Eger i Granadzie.

Uczniowie „piątki” będą mieli niepowtarzalną szansę rozwijania umiejętności skutecznej komunikacji w języku angielskim, i to zarówno w mowie, jak i piśmie, będą poznawać historię i kulturę odwiedzanych krajów i regionów. Takie wyjazdy są doskonałą lekcją akceptacji i tolerancji wobec innych narodów, a do tego stają się okazją do wzmocnienia w młodych ludziach tożsamości jako Europejczyka. Dodatkowo niepodważalną zaletą wyjazdów uczniów będzie możliwość zobaczenia przepięknych hiszpańskich krajobrazów jak i poznanie węgierskich tradycji.

Dyrektor Szkoły, otrzymał wszelkie pełnomocnictwa od władz miasta na mocy których, może w pełni reprezentować organ prowadzący w każdej kwestii, odnośnie międzynarodowej wymiany młodzieży. Za tak okazane zaufanie, Pan Rafał Stasik, jest ogromnie wdzięczny
i kieruje podziękowania do naszych szczecineckich włodarzy.

Okazuje się również, że SP 5 na tym nie kończy, gdyż już zostały wysłane dwa kolejne projekty wymiany uczniów. W chwili obecnej Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie „piątki” czekają na rozstrzygnięcia komisji aplikacyjnej, trzymamy kciuki za kolejne sukcesy, kolejne wyjazdy i kolejne kontakty zagraniczne.

Współpraca międzynarodowa, rozwijanie kompetencji językowych uczniów, budowanie w młodych ludziach świadomości obywatela Europy, to w SP 5 ważne priorytety, które będą rozwijane i kontynuowane przy zachowaniu najwyższej jakości działań szkoły.