ENERGIA MOTOREM SIŁY NAPĘDOWEJ ROZWOJU CYWILIZACJI

PROJEKT EDUKACYJNY PT. „ENERGIA MOTOREM SIŁY NAPĘDOWEJ ROZWOJU CYWILIZACJI”
 
            22.10 w roku szkolnym 2013/2014 w Gimnazjum Nr 2 rozpoczął się projekt pt. „Energia motorem siły napędowej rozwoju cywilizacji”. W projekcie wzięli udział uczniowie z klasy III e, III f i III d pod nadzorem: Pani Małgorzaty Skoczylas, Pani Anny Legan oraz Pana Tadeusza Czaplińskiego. Uczniowie zostali podzieleni na 3 grupy. Pierwsza z nich zajęła się energią nieodnawialną, której źródłem jest węgiel, ropa naftowa i gaz ziemny. Druga grupa opracowywała tematykę energii jądrowej. Trzecia grupa uczniów zainteresowała się alternatywnymi źródłami energii. Spotkania w związku z projektem odbywały się dwa razy w miesiącu, gdzie uczniowie przedstawiali swój dorobek i efekty pracy.
            11 lutego 2014 r. zorganizowana została wycieczka do Biogazowni Rolniczej w Nacławiu, w której wzięli udział uczniowie realizujący projekt. Biogazownia służy do produkcji biogazu i wytwarzania z niej energii elektrycznej oraz cieplnej w wyniku jego spalania. Jako surowiec energetyczny stosowana jest gnojowica trzody chlewnej wymieszana z komponentami uzupełniającymi: kiszonką kukurydzianą, gliceryną oraz odpadami rolniczymi.
 

 
2 marca w ramach projektu pojechaliśmy na wycieczkę do Ośrodka Szkoleniowo-Badawczego w zakresie energii odnawialnej w Ostoi. Dowiedzieliśmy się, jakie rodzaje kolektorów słonecznych są dostępne, z czego się składają i gdzie najlepiej je umieszczać oraz jak działają. Wzięliśmy udział w warsztatach, na których wykonywaliśmy doświadczenia, badając wpływ kąta padania promieni słonecznych na działanie kolektorów. W celu wykonania doświadczeń zostaliśmy podzieleni na 5 grup, z której każda grupa musiała obliczyć moc energii, jaka powstaje w kolektorach. Towarzyszyła nam przy tym bardzo miła atmosfera. Po zajęciach odbyło się ognisko z pieczeniem kiełbasek. Zwiedziliśmy również ośrodek z przewodnikiem.
 

 
Na podsumowanie projektu pod opieką Pana Tadeusza Czaplińskiego wykonaliśmy doświadczenia, które umieściliśmy na zdjęciach poniżej.
 

 
Projekt zakończył się 30 maja 2014 roku.