Bezpieczna szkoła

BEZPIECZNA SZKOŁA - MAMY CERTYFIKAT!!!    
 

Dziękujemy wam uczniowie za dotychczasową współpracę i za chęć zgłębiania wiedzy dotyczącej zasad bezpieczeństwa. Wiedzy, która w okresie dojrzewania  przechodzi fazę buntu i jest poddana przez was ostrej krytyce.
Wasze zaangażowanie w działania profilaktyczne „ Wartościowy nastolatek” zaowocowało nadaniem naszej szkole honorowego tytułuBezpiecznej Szkoły”.
Tytuł ten w postaci certyfikatu otrzymaliśmy 24 czerwca 2014r. w sali Rycerskiej Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie z rąk Komendanta Wojewódzkiego Policji w Szczecinie i Prezesa Fundacji „Razem Bezpieczniej”.
 
Będziemy nadal zarażać was pozytywną energią i podnosić poziom bezpieczeństwa w naszej szkole.





BEZPIECZNA SZKOŁA
 
To program organizowany jest przez Komendę Wojewódzką Policji w Szczecinie i Fundację „Razem Bezpieczniej”. Polega on na stałej współpracy Komendy ze zgłoszonymi do programu placówkami oświatowymi. Współpraca polega na wymianie doświadczeń z wybranych dziedzin dotyczących bezpieczeństwa, podniesieniu świadomości prawnej oraz wzbogaceniu wiedzy na temat różnych zagrożeń i sposobów im przeciwdziałania. Szkoła może również uczestniczyć w części konkursowej Programu na najciekawszą inicjatywę profilaktyczną w obszarze bezpieczeństwa, realizowaniu szkoleń i rad pedagogicznych.
 
Do programu przystępujemy po raz drugi. W roku szkolnym 2012/13 zapobiegaliśmy wagarom (podjęte wówczas działania są opisane poniżej).
W bieżącym roku szkolnym ( od października do maja) realizujemy projekt profilaktyczny o nazwie „Wartościowy nastolatek”.
            Cel projektu:
  • ­  wsparcie gimnazjalistów w stworzeniu pozytywnego obrazu samego siebie,
  •  ograniczenie zachowań patologicznych przejawiających się w przedwczesnej inicjacji seksualnej, sięganiu po używki czy też uleganiu presji rówieśniczej.

 

Organizujemy uczniom:
-  wykłady,
-  prelekcje,
-  zajęcia warsztatowe,
- zajęcia rekreacyjne,
 - szkolny DKF.
Współpracujemy z:
-  ginekologiem,
-  seksuologiem,
-  dietetykiem,
-  instruktorem fitness,
- choreoterapeutą,
-  policją,
- kosmetyczką,
- fryzjerem,
- nauczycielami wdr, biologii,
- pielęgniarką
-psychologiem szkolnym.
 
 
 
Miesiąc październik pod hasłem „ Zrozumieć siebie”.

- uświadomienie młodym ludziom zmian jakie zachodzą w ich psychice w okresie dojrzewania, a w szczególności w postrzeganiu siebie i otaczającej ich rzeczywistości. Zajęcia te miałyby pomóc naszym uczniom zrozumieć siebie oraz mechanizmy sterujące ich zachowaniem.
Miesiąc listopad pod hasłem „Skąd te różnice?”
- ukazanie różnic płci, głównie pod kątem rozumowania, emocji, działania i postrzegania rzeczywistości. Poznanie i zaakceptowanie różnic w psychice między płciami wpłynie na szacunek i aprobatę płci przeciwnej wraz z jej zaletami i wadami, co pozytywnie oddziaływać może   na jakość oraz trwałość relacji nawiązywanych między nastolatkami.
Miesiąc grudzień pod hasłem „Dobrze wykorzystany czas wolny”
 - kształtowanie nawyków prawidłowego spędzania czasu wolnego, zrezygnowania z bierności i postawienia na aktywność fizyczną. Dzięki czemu młodzi ludzie według swojego upodobania będą twórczo i bezpiecznie wypoczywać, bawić się i zaspokajać potrzeby wynikające z własnych zainteresowań. Udowodnienie, że zorganizowane formy działalności w czasie wolnym mają duży wpływ na wyzwalanie się i kształtowanie uzdolnień, rozwijanie aktywności społecznej, kształtowanie umiejętności współżycia i współdziałania w grupie, realizację własnych zamierzeń twórczych. 
Miesiąc styczeń pod hasłem „Świadomi własnego ciała”
- dbałość o swoje ciało i szanowanie go, uświadomienie młodzieży, że świadomość ciała jest podstawowym krokiem dla każdego, komu zależy na rozwoju osobistym, że ciało gromadzi wszystkie emocje, które odczuwamy albo – co gorsza – odpychamy. Nauczymy rozumienia własnego ciała, odczytywania jego sygnałów i racjonalnego odpowiadania na nie.
Miesiąc luty pod hasłem „Bezpieczne surfowanie”(korzystanie z internetu),
- wskazanie bezpiecznych form korzystania z internetu. Internet oferuje dzieciom doskonałe szanse rozwoju i kontaktów społecznych. Z drugiej strony sieć może być źródłem niemiłych niespodzianek. Pokarzemy  jak ich uniknąć i nie dać się złowić.
Miesiąc marzec pod hasłem „Zdrowy styl życia”
- dbałości o zdrowie, racjonalne odżywianie, aktywny trybu życia przyszła do nas wraz z rozwojem popkultury. W zdrowym stylu życia nie chodzi o ideę czy modę lansowaną przez popkulturę, lecz o praktyczne korzyści, zwiększenia szansy na uniknięcie wielu chorób i co tu dużo mówić, przedwczesnego zejście z tego świata.
Miesiąc kwiecień pod hasłem „ Estetyka bez ryzyka”
-  nakreślenie właściwej dbałości o wygląd zewnętrzny.
Miesiąc maj to czas podsumowania zdobytych informacji.
           
                                                         Gimnazjaliści!!!
                                                         ZAPRASZAMY






Więcej zdjęć z wydarzen realizowanych w ramach programu do zobaczenia w galerii.

Pomiędzy drzwiami wejściowymi do szkoły a gabinetem pedagoga, została umieszczona  „skrzynka zaufania” zachęcamy rodziców i uczniów do anonimowego zgłaszania problemów.


Zobacz nasze materiały:

Relacja TV Gawex z pikniku bezpieczeństwa w naszej szkole do zobaczenia - tutaj, natomiast na naszą fotorelację zapraszamy do galerii

BEZPIECZNA SZKOŁA - prezentacja konkursowa